Biuletyn nr 1

Słowo Prezesa

Na wstępie chciałbym powitać wszystkich członków w gronie Polskiej Grupy APRS. Jest nas obecnie 43 członków, w tym 1 klub krótkofalarski i 1 nasłuchowiec. Reprezentowanych jest 9 okręgów wywoławczych, a więc jesteśmy ogólnopolskim klubem nie tylko z nazwy, ale także w rzeczywistości. Komplikacje związane z udostępnianiem danych osobowych nie pozwalają nam na szerokie publikowanie wszystkich szczegółów adresowych członków klubu, ale uważam, że powinniśmy się wzajemnie znać. Wprawdzie APRS ma pewne cechy zwiadowcze, ze względu na rozpoznanie sytuacji w terenie, ale w końcu nie jesteśmy grupą cicho-ciemnych, abyśmy wzajemnie o sobie nic nie wiedzieli. Do tego biuletynu zostaje dołączona aktualna (na dzień 14 lutego 2004) lista członków, ale tak, jak biuletyn może być szeroko rozpowszechniany, tak lista pozostaje do wewnętrznego użytku członków PG APRS. Na stronie internetowej www.aprs-sp.net/members.htm została stworzona Galeria członków. Informacje znajdujące się na niej, zamieszczane są na własną prośbę każdego członka PG APRS, zawiera ona więc tylko tych, którzy zechcieli na niej zamieścić swoje informacje. Zachęcam jednak do podawania swoich informacji kontaktowych, jest to przydatne dla osób, które w naszej okolicy szukają członków klubu.

Jesteśmy grupą bardzo różnorodną pod względem wiekowym i zawodowym, ale także pod względem upodobań krótkofalarskich. Jednak to, co nas łączy, to wspólne zaangażowanie w aktywności APRS. Jednym już udało się uruchomić w tym systemie, inni robią dopiero przymiarki. Po publikacjach zamieszczonych w lutowym numerze miesięcznika QTC dało się zauważyć wzrost zainteresowania systemem poprzez pojawienie się nowych stacji wysyłających swoje pozycje i to z okolic, gdzie dotąd była pustka na mapie APRS. Zresztą sam redaktor MC QTC Sylwester Jarkiewicz SP2FAP jest w gronie członków naszego klubu, jak też prezes Polskiego Klubu Radiowideografii Wojciech Cwojdziński SP2JPG. Witamy serdecznie mając nadzieję na owocną współpracę.

Według szacunkowych wyliczeń Darka SP2BZW, naszego Koordynatora Sieci, w APRS pojawiło się już około 200 polskich stacji, natomiast w ciągu jednego dnia niekiedy ich liczba dochodzi do 80. Jako grupa potrzebujemy własnej identyfikacji wyrażonej poprzez logo PG APRS. Zachęcam do nadsyłania prac konkursowych na nasze logo. Będzie ono znakiem naszej tożsamości. Prace będą zamieszczane na stronie internetowej i będziemy mogli przesłać swoje opinie na ich temat.

Zbliżamy się coraz większymi krokami do tegorocznych Krótkofalarskich Warsztatów APRS „Tama”, które zostały zaplanowane na ostatni weekend maja. Oficjalne spotkanie odbywa się w sobotę, 29 maja, ale jak to było w ubiegłym roku, możliwe jest wcześniejsze przybycie i pozostanie do niedzieli. Szczegóły zostaną podane w najbliższym czasie. Gospodarzem spotkania, który podejmuje nas na swoim terenie w okolicach Bornego Sulinowa, jest Zbyszek SP3BTT wraz z małżonką – Danką SP3OEY.

Na stronie z formularzem przystąpienia do PG APRS znajduje się rubryka zatytułowana: „Moje oczekiwania wobec PG APRS lub inne komentarze”. Oto niektóre z wypowiedzi:

Przytoczone wypowiedzi dają próbkę różnych naszych oczekiwań. Wspólnie możemy coś osiągnąć i nie chciałbym, aby ktokolwiek z naszego klubu był pozbawiony przyjemności tworzenia. Odważnie została wysunięta propozycja nawiązania współpracy z innymi organizacjami. Co zresztą prędzej, czy później powinno nastąpić, aby można było zaangażować naszą działalność APRS w różne akcje o charakterze społecznym. Będzie to nawiązanie współpracy z miejscowymi ogniwami OC, komitetów kryzysowych, straży pożarnej, czy nadleśnictwa. Istniejący już digi na Gontyńcu mógł być zamontowany dzięki współpracy z nadleśnictwem na wieży obserwacyjnej, jednak my zapewniamy im energię z naszych baterii słonecznych, a pomiary z naszej stacji pogodowej są i dla nich źródłem informacji. Digi w Dusznie mógł być zamontowany dzięki przychylności sołtysa, który dał się przekonać do użyteczności systemu w sytuacjach krytycznych. Przypuszczam, że miejscowe instytucje są w stanie wesprzeć nasze działania, ale też sami musimy zrobić pierwszy krok. Jak ma wyglądać nasza współpraca? To jest temat do przerobienia dla PG APRS, ale chyba najpierw należałoby scalić nasz klub i udoskonalić sieć, abyśmy mogli być poważnym partnerem. Jako rzecz pierwszoplanową widziałbym skupienie wysiłków nad instalacją dobrze zlokalizowanych digipeaterów i bramek internetowych pracujących 24/7. Kiedy popatrzymy na mapę Polski, to łatwo zauważyć, że nowe stacje APRS pojawiają się przede wszystkim w tych miejscach, gdzie na okrągło są czynne digi i bramki. A więc do dzieła!

Konkurs na logo PG APRS

Polska Grupa APRS zawiązana w styczniu 2004 ogłasza Konkurs na Projekt Graficzny Logo Klubowego. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie i do wykonania projektów logo, które będzie oryginalne, wymowne i ciekawe. Prace powinny być nadsyłane do końca lutego 2004 na skrzynkę e-mailową Roberta SP6VWX - sp6vwx@poczta.onet.pl
Nadsyłane projekty będzie można oglądać na stronie www.aprs-sp.net i przesyłać swoje opinie do Zarządu PG APRS. Prace będą zamieszczane bez podawania autora aż do czasu rozwiązania konkursu. Dla zwycięzcy konkursu kolega Krzysiek SQ6ADE ufundował zestaw części do własnego montażu TinyTraka.

Dyplomy PG APRS

Wydawanie dyplomu łączy się z jego projektem i drukiem. Projekt będzie mógł być uwieńczony, kiedy będziemy mieli logo klubowe, co mamy nadzieję wkrótce nastąpi. Druk wiąże się z kosztami, o których mowa w regulaminie PG APRS. Kwotę 10 zł należy przesyłać do Vice Prezesa PG APRS – Roberta SP6VWX za pomocą przekazu pocztowego:

Robert A. Pol

ul. Tęczowa 44/3

53-602 Wrocław

lub na konto:

BRE BANK SA

75 1140 2004 0000 3902 3392 0474

Robert Adam Pol

Próbowaliśmy otworzyć konto klubowe, ale jak dotąd wszystkie możliwości wiązały się z opłatami, które pochłonęłyby znaczną część kwoty związanej z drukiem dyplomów.

Antena dla digi we Wrocławiu

Koledzy z Polskiej Grupy APRS czynni we Wrocławiu zwrócili się do Oddziału Terenowego PZK o dofinansowanie anteny dla digi SP6PKQ. Odpowiedź była pozytywna i w marcu dzięki nowej antenie praca regionalnego digi zwiększy swój zasięg. Jest to jeden z pierwszych pozytywnych przejawów naszego zorganizowania w ramach PZK.

Polski serwer APRS

Wstępne przymiarki do stworzenia polskiego serwera APRS doprowadziły do podstawowych wniosków: potrzebne jest stałe łącze internetowe 2 MB, własne IP i miejsce do zainstalowania komputera. Kwestię oprogramowania rozpracowywał już Waldek SP2ONG. Andy AB9FX zadeklarował pokrycie kosztów zakupu komputera. Serwer pozwoliłby na bardziej dogodne korzystanie z internetowej bazy danych z terenu SP i sprawniejszą pracę bramek internetowych.

Informacje do biuletynu PG APRS

Formę naszego klubowego biuletynu dopiero tworzymy, jest w nim miejsce również dla informacji lokalnych mniej, czy bardziej ważnych, ale związanych z APRS. Informacje przeznaczone do zamieszczenia w biuletynie, jak też korekty i uwagi, można przysyłać na adres biul@aprs-sp.net

 

 Pobierz biuletyn w pliku pdf