HF

HFAktywność APRS na falach krótkich ma miejsce przede wszystkim w paśmie 30 metrów. Stosowana jest emisja SSB, shift dla audio packetowego wynosi 200Hz, najczęściej jest to para 1600/1800Hz. Częstotliwość radiowa wynosi 10.151.000 kHz przy użyciu LSB, co w rezultacie sprawia, że faktyczna emisja mieści się w radioamatorskim zakresie częstotliwości. Może być stosowane również USB 10.147.600 kHz. Emisja packetowa na falach krótkich poniżej 28MHz odbywa się z prędkością 300 bps.

Ze względu na mniejszą prędkość packetu i dystanse liczba stacji aktywnych jest ograniczona. Podczas gdy ramki wysyłane na UKF rozchodzą się w regionie objętym przez digi na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów, ramki na KF emitowane są na znaczną część kontynentu. Tylko jedna stacja może w danej chwili emitować sygnał packetowy.

Kolejną trudnością komunikacji APRS na KF są komplikacje związane ze zmiennymi warunkami propagacyjnymi. Jednak w rejonach, gdzie nie ma sieci na UKF, fale krótkie dają możliwość komunikacji APRS. Na tych częstotliwościach propagacja radiowa pozwala na bezpośrednią łączność stacji odległych o kilkaset, czy nawet kilka tysięcy kilometrów.

Digi spotykane na falach krótkich pracują z aliasem ECHO. Posługiwanie się digi podczas pracy na falach krótkich, czyli dopisywanie aliasu ECHO do emitowanych packetów, jest zarezerwowane tylko do wyjątkowych sytuacji. Warunki propagacyjne sprawiają, że nie ma takiej potrzeby, a niska prędkość domaga się, aby nie mnożyć ramek packetowych w eterze.

Ogniwem przekazującym ramki packetowe z fal krótkich do zasadniczej sieci na UKF są bramki KF, nazywane również HFGate (High Frequency Gateway). HFGate przekazują do sieci UKF ramki zawierajace w swojej ścieżce GATE.

Bramka KF Intermar 14.103 kHz / 144.800 kHz