VIII Krótkofalarskie Warsztaty
Tama APRS
12 czerwca 2010



Tama podnosi poziom!
okolice Bornego Sulinowa     Lat: 53°32,56'N     Lon: 16°30,10'E

Krótkofalarskie Warsztaty "Tama APRS" są organizowane poraz ósmy przez Zbyszka SP3BTT i Andrzeja SP3LYR. Odbywają się nad rzeką Piławą w okolicy Bornego Sulinowa dzięki gościnności Zbyszka SP3BTT. Od samego początku mają charakter spotkania krótkofalowców fascynujących się systemem APRS. Jest ono okazją wymiany doświadczeń, przedstawienia nowych projektów, urządzeń, programów, zastanowienia się nad poprawieniem funkcjonalności sieci i urządzeń, wypróbowaniem umiejętności w zabawie terenowej, a także poznania osób, które znamy tylko z fal radiowych, z aktywności na mapach APRS, czy dyskusji na forum. Zarówno krótkofalowcy początkujący w tego rodzaju aktywności radiowej, jak i bardziej zaawansowani mogą znaleźć coś nowego. Do tego piękno okolicznych lasów i jezior, możliwości wycieczek pieszych, rowerowych, kajakowych, oraz tajemnice poniemieckich obiektów militarnych i ślady bazy wojsk radzieckich, pozwalają na ciekawe i odkrywcze spędzenie czasu. Zapraszamy!
 

Zgłoszenia

W celach organizacyjnych należy do 5 czerwca br. przesłać zgłoszenie uczestnictwa w warsztatach.
Tylko osoby zgłoszone otrzymają specjalnie przygotowany identyfikator z imieniem i znakiem wywoławczym, oraz materiały informacyjne.
Nie trzymaj organizatorów w niepewności, wyślij zgłoszenie uczestnictwa!

Liczba zgłoszonych osób: 167

Dojazd do Tamy

Poprzez powyższy link można przejść do mapy z zaznaczonym miejscem spotkania oraz wyrysowaną drogą. Wyszukiwanie trasy dojazdu możliwe jest z każdego adresu, punktem docelowym powinien być 'Zjazd do Tamy APRS'. Po zaznaczeniu go myszką, należy następnie wybrać 'Get directions' 'To here'. Po wpisaniu miejsca rozpoczęcia podróży zostaje pokazana trasa dojazdu. Można ją skorygować przeciągając myszką dowolny punkt trasy. Od punktu 'Zjazd do Tamy APRS' do miejsca spotkania, czyli 'Tama APRS' widoczny jest 'Dojazd do Tamy APRS'.

* Tracki pod Garmina: 1) od Jastrowia do Tamy - widok śladu na mapie. 2) ostatni odcinek drogą leśną.

Recepcja
                     9:00 - 10:30      13:00 - 14:00

prowadzona przez Romana SP3UCM i Tomka SP3VKT
sprawy związane ze zgłoszeniami i identyfikatorami: sp3ucm@aprs.pl

Dyżur radiowy   145,400 MHz

Program

  • 9:00 otwarcie recepcji
     
  • 9:30 otwarcie punktu obsługi zabawy terenowej
     
  • 10:30 powitanie uczestników
     
  • 10:45 prezentacja konstrukcji amatorskich APRS
    Adam SP5RZP & Helena SQ5RZP
     1) Monitor ramek - wersja Kameleon
     2) MiniDigi v2
     3) Traker na Atmelu w wersji box - zintegrowany z  odbiornikiem GPS
     
  • 11:30 prezentacja nowego trackera APRS - SkoTrak
    Marcin SP7XIA
     
  • 12:00 prezentacja nt. wykorzystania APRS w EmCom na przykładzie Dolnośląskiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej
    Piotrek SQ6VY & Klub SP6ZWR
     
  • 12:45 grochówka
     
  • 13:30 zabawa terenowa
     
  • 16:00 finał zabawy terenowej
     
  • 16:30 przerwa na kawę

  • 17:00 podsumowanie konkursu ZG PZK na finansowanie nowych lokalizacji digi APRS
    Piotr SP2JMR - Prezes ZG PZK & Zarząd PG APRS
     
  • 17:30 podsumowanie zabawy terenowej
     
  • 18:30 ognisko z kiełbaskami
     

Zabawa terenowa

prowadzona przez Adama SQ3XZ i Marcina SQ2FRG
teren@aprs.pl

Zabawa terenowa odbywa się w drużynach 4-5 osób. Każda drużyna powinna dysponować laptopem na stację „bazową”, trakerami i radiami ręcznymi dla swoich członków, aby zapewnić im wzajemną komunikację. Na laptopach musi znajdować się mapa okolic Tamy podzielona na sektory. Mapa zostanie dostarczona uczestnikom zabawy w dniu startu. Bazy drużyn prowadzą nasłuch na częstotliwości 145.525 (na czas zabawy jest to umowna częstotliwość alarmowa) Każda z drużyn powinna wykonać wszystkie zadania w jak najkrótszym czasie, jednak sposób wykonania też będzie brany pod uwagę.
Ważne zmiany w stosunku do lat poprzednich:
  1. W zabawie biorą udział grupy (drużyny) składające się z 4-5 osób. Nie ma zgłoszeń indywidualnych. Wszystkie osoby nie mające na chwilę obecną drużyny, z którą mogłyby wystartować mają czas do 28 maja, aby taką drużynę zorganizować. Forum APRS jest do tego idealnym miejscem.
  2. Drużyny muszą wysłać formularz zgłoszeniowy do 28 maja 2010 (formularz dostępny na www.aprs.pl/zt10.htm). Jest to ostateczny termin zgłoszenia. Nie będzie możliwe zgłoszenie się na Tamie.

Zgłoszenia do zabawy

 Grupy, którą chcą uczestniczyć w zabawie terenowej powinny przesłać zgłoszenie do 28 maja br.

Nagrody dla zwycięzców

  1. Antena bazowa COMET CAF22GF(N)
    wartość 449 zł
  2. Antena samochodowa COMET M72S
    wartość 165zł
  3. Antena do ręczniaka COMET SMA24
    wartość 78zł
  4. Antena do ręczniaka COMET BNC246
    wartość 73zł
  5. Antena do ręczniaka COMET SMA503
    wartość 85zł
Sponsorem nagród jest firma eNka s.c. Dystrybutor Produktów Firmy Comet.
www.comet-ant.pl      www.radio-sklep.pl     Dziękujemy!
QSL SP0APRS

SP0APRS
Stacja okolicznościowa

Regulamin pracy operatora stacji SP0APRS
  1. Operatorzy pragnący pracować pod znakiem SP0APRS powinni wcześniej skontaktować się z Wojtkiem SP3IK sp3ik@aprs.pl 667 750542. Możliwa jest również praca z domowego QTH poza terminem spotkania. Znak okolicznościowy został wydany na dni 1.-15.06. br.
  2. Operator pracujący pod znakiem SP0APRS prowadzi zapis QSO w formie elektronicznej lub papierowej, po zakończeniu pracy przekazuje sumaryczny zapis logu do SP3IK (ADIF lub papier).
  3. Każdy z operatorów zobowiązuje się do wypisania okolicznościowych kart QSL, które zostaną dostarczone przez organizatorów w trakcie trwania spotkania. Przy wypisywaniu kart przyjmujemy zasadę, ze potwierdzamy każde zagraniczne QSO, natomiast krajowe na podstawie danych z programu Biura QSL (autor SP7DQR), zapewni to obsługę kart przez PZK.
  4. Korespondenci przesyłają karty na klub SP3PKK, OT 08 PZK.
opracował: Wojtek SP3IK

Parę kartek z poprzedniego roku


Biuro Polskiej Grupy APRS

Darek SP2BZW - Porady w zakresie licencji dla stacji automatycznych (SR) na 144.800 i opiniowania wniosków o licencje. Porady w rozmieszczeniu nowych digi, IGate.
Robert SP6VWX - Sprawy członkowskie, dyplomy etc.
Zbyszek SP3BTT, Czesiu SP3EOL, Andrzej SP3LYR - Wszystkie inne sprawy.

Specjalny Gość

Prezes ZG PZK - Piotr Skrzypczak SP2JMR

Posiłki

W sobotę będzie zapewniony ciepły posiłek - grochówka w południe, oraz kiełbasa na wieczorne ognisko. Przez cały dzień dostępny jest również smaczny, świeży chleb, który jak w poprzednich latach jest darowany przez Krzysztofa SP3SLK. Dostarczone będą również naczynia plastikowe. Zachęcamy natomiast do przywiezienia wypieków do popołudniowej kawy.

Ekwipunek

Bardzo przydatny okazuje się sprzęt rekreacyjno piknikowy w postaci rozkładanych krzesełek i stolików, parasoli i zadaszeń.

Noclegi

Osoby, które chcą skorzystać z pobliskiej bazy noclegowej, proszone są o dokonanie rezerwacji we własnym zakresie, według własnych standardów i oczekiwań.

Informacje o bazie noclegowej.

Namioty

Na terenie spotkania warunki są spartańskie, ale osoby, które chcą tu rozbić własny namiot mogą to uczynić. Należy ten fakt zaznaczyć w formularzu zgłoszeń, w razie potrzeby należy kontaktować się z Romkiem SP3UCM sp3ucm@aprs.pl

Koszty

Wydatki związane z organizacją i posiłkami wprawdzie pokrywa Andrzej SP3LYR, jak w poprzednich latach, ale jest mile widziane jakiekolwiek wsparcie. Nie ma obowiązkowej opłaty uczestników. Jednak każdy, kto przekaże przynajmniej 25 zł na fundusz warsztatów otrzyma gratis tzw. "smycz" do identyfikatora. "Smycze" są w kolorze niebieskim z czerwonym napisem "Warsztaty APRS - Tama podnosi poziom!":

 

Mapy pod UI-View

Mapa z UMP pod Garmina - 6MB

Msza św.

W niedzielę o godz. 9:30, na terenie Tamy, zostanie odprawiona polowa msza św.